INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Rusiecki h. Rawicz  

 
 
brak danych - 1720-03-30
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rusiecki Stanisław h. Rawicz (zm. 1720), oboźny lit. Był synem kaszt. mińskiego Stefana (zob.) i Anny z Szujskich.

W r. 1674 wziął udział w elekcji Jana Sobieskiego z ziemią liwską. W r. 1685 był jednym z komisarzy do sądów skarbowych ziemi liwskiej, wszedł też do komisji mającej rozsądzić spory między szlachtą. Dn. 9 IV 1693 obrany został na sejmiku relacyjnym brzeskim rotmistrzem traktu kobryńskiego z zadaniem pilnowania spokoju w woj. brzeskim-litewskim. Z tegoż województwa posłował na sejm 1695 r. Na sejmiku brzeskim lit. 2 II 1697 wybrano go na rotmistrza traktów kobryńskiego i horodeckiego. Podpisał też z tytułem podstolego (nie wiadomo jakiego powiatu, zresztą na urzędzie tym zapewne nie utrzymał się, bo nigdy więcej z tym tytułem nie występował) laudum brzeskie skierowane przeciw republikantom. Został posłem brzeskim na elekcję w t. r., lecz chyba nie pojechał do Warszawy. R., związany cały czas z podkanclerzym lit. Karolem Stanisławem Radziwiłłem, był porucznikiem w jego chorągwi pancernej. Dn. 10 V 1698 mianowany wojskim brzeskim szybko scedował ten urząd na Kazimierza Wyganowskiego. Na sejmiku brzeskim we wrześniu 1698 wyznaczony został na komisarza do wybierania szelężnego i czopowego przeznaczonego na żołd dla wojska lit. Z chorągwią Radziwiłła wchodził w skład wojsk Sapiehów podczas spotkania z republikantami pod Kamionką 8 XII t. r. Wówczas to, jako jeden z komisarzy sapieżyńskich, wziął udział w nieudanych pertraktacjach z republikantami. W ślad za Radziwiłłem przeszedł następnie w szeregi przeciwników Sapiehów. Dn. 29 XII 1700 na sejmiku relacyjnym w Brześciu Lit. wybrany został na rotmistrza traktu kobryńskiego, horodeckiego i poleskiego. W r. n. był pułkownikiem woj. brzeskiego lit., ponownie powierzono mu tę funkcję na sejmiku fiskalnym 9 III 1702. Wówczas też wyznaczono go na deputata do sporządzenia rejestru czopowego i szelężnego z woj. brzeskiego. W sierpniu t. r. po raz kolejny wybrano go na rotmistrza traktu kobryńskiego.

Był R. na sejmiku relacyjnym brzeskim 3 VIII 1703 wyraźnie opowiadającym się za Augustem II. R. zmienił jednak orientację polityczną i 15 VI 1706 uczestniczył w sejmiku brzeskim popierającym Stanisława Leszczyńskiego i Sapiehów; wybrany został wówczas na marszałka generalnego woj. brzeskiego lit. Zapewne w r. 1708 Leszczyński mianował R-ego oboźnym lit. Był też rotmistrzem chorągwi (powiatowej?) w wojsku lit. August II po powrocie na tron nie zatwierdził nominacji R-ego, ale tytułu oboźnego lit. używał on aż do r. 1714. R. posłował z woj. brzeskiego lit. na sejm 1712 r. W grudniu t. r. na sejmiku fiskalnym wyznaczony został na jednego z komisarzy do sporządzenia nowej abiuraty dymów woj. brzeskiego lit. Pełniąc funkcję marszałka rocznego tegoż województwa, przewodniczył obradom sejmiku fiskalnego w Brześciu Lit. 27 X 1713, z którego, wraz ze star. brzeskim Janem Fryderykiem Sapiehą, wybrany został na posła do Augusta II w sprawie stacjonowania i zasad opłacania wojsk saskich w tym województwie. Sejmik ten uchwalił też podatek na te wojska, a jego dystrybucję zlecił obu posłom. R. przewodniczył następnie obradom sejmiku relacyjnego 29 XI t. r., na którym złożył sprawozdanie z poselstwa do króla. Niezadowolona z postawy obu posłów szlachta brzeska zaniosła na nich protestację, którą jednak ostatecznie wycofała i oczyściła obwinionych z zarzutów na kolejnym sejmiku fiskalnym 6 II 1714. Jednak na następnym sejmiku fiskalnym w Brześciu Lit., 12 V t. r., wymówił się R. z dalszego sprawowania funkcji poborcy i dyspozytora nowego podatku przeznaczonego na opłacenie wojsk saskich.

R. miał dobra Kościeniewicze, Wólka, Mazanówki, Kłody, Horbowo, Kisielnik, Zankowszczyzna, Kozłowicze, Dąbrówka, Lacki Las i Horodyszcze w woj. brzeskim, Zaliszewskie w ziemi liwskiej i leśnictwo horyzdryckie od ekonomii kobryńskiej. Żona wniosła mu w wianie dobra Buraki. R. zmarł 30 III 1720.

Z małżeństwa z Anną Tryźnianką (zm. po r. 1722), córką Jana, star. wołkowyskiego, i Doroty Szwykowskiej, zapewne wdową po Aleksandrze Rayskim, stolniku starodubowskim, zostawił prawdopodobnie syna Franciszka.

 

Niesiecki; Uruski; Elektorów poczet; – Akty Vil. Archeogr. Kom., IV, V, XII; Zawisza K., Pamiętniki wojewody mińskiego, Wyd. J. Bartoszewicz, W. 1862 s. 182, 200, 300; – AGAD: Arch. Publ. Potockich 133 k. 369–372, Arch. Radziwiłłów, Dz. II nr 1826, 1827, 1871, 2014, 2099, Dz. V nr 13490 (listy R-ego); AP w Kr.: Arch. Młynowskie Chodkiewiczów rkp. 1001; B. PAN w Kr.: rkp. 8322 nr 92; B. Sałtykowa-Szczedrina w Leningradzie: Avtografy Dubrovskiego 127 k. 29–30v.; Centr. gosudarstvennyj arch. drevnich akt w Moskwie: Fond 389 (Metryka Lit.) Wp. 149 s. 334.

Andrzej Rachuba

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.